Život v sirotčinci

Tanzanie patří do desítky zemí s nejvyšší mateřskou úmrtností na světě. Není divu, že pak spoustu dětí vyrůstá alespoň dočasně v sirotčinci. A to jsou ty, které mají štěstí!

Přijíždíme do sirotčince v městečku Mbingu, které vedou řádové sestry. Auto nestačí ještě ani zastavit a už je kolem nás kupa dětí, které veselé pokřikují „muzungu, muzungu“. Pod vedením sestry Annatolii jich zde žije asi 65. Nejmladší má 3 měsíce, nejstarší děvčata pak kolem 11 let, ale ty jsou spíše výjimkou – primárně je zařízení určeno pro děti předškolního věku. Sestra Annatolia je velice svérázná jeptiška, je to žena na svém místě, má velký respekt, vše umí zařídit a mimo jiné ráda pije pivo značky Safari. Společně s otcem Janem z brněnských Řečkovic a otcem Norbertem (se kterým se později potkáme v cíli naší mise) studovala v Itálii, kde se všichni seznámili.

Sirotčinec se snaží být co nejvíce soběstačný, chovají nejrůznější hospodářská zvířata, se kterými děti žijí tak trochu v symbióze – jakmile skončí odpolední svačinka na zemi v trávě, nastupuje drůbež, aby uklidila zbytky. Pěstují si sami řadu plodin, k obdělávání půdy jim pomáhá traktor Zetor, který sem dopravili před lety členové spolku Ifakara.

Po dosažení věku 6-7 let by se děti měly vrátit do péče svých pozůstalých příbuzných a začít chodit do školy. Ne vždy je to ovšem možné a tak je v sirotčinci i pár starších dětí. Například Diana a Deotille, dvojčata, jejichž čtrnáctiletá matka zemřela při porodu. Jsou již ve věku, kdy by se mohly vrátit ke svému otci a jeho nové manželce, ale protože pochází z kmene Masajů, žily by uprostřed buše a nikdy by nechodily do školy. Samy se rozhodly zůstat u sestry Annatolii a studovat. Pomáhají s péčí o nejmenší sirotky. Ve škole patří mezi premiantky.

Budoucí kadeřnice?

V sirotčinci zanecháváme Peťu K. napospas dětem a vyrážíme dál do cíle naší mise. Setkáme se za necelé tři týdny!

V zajetí…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: