(Ne)tradiční přivítání

Konečně jsme dorazili po několika dnech cesty do cíle naší mise. Vesnice Mpanga má asi 3 000 obyvatel, od většího města je vzdálená několik hodin jízdy autem či na motorce. A jelikož je právě neděle, koná se mše na naši počest!

Vesničané jsou oblečení ve svátečním oblečení, hlavně u žen hraje všemi barvami, většinou od místních švadlen. Každý se s námi chce přivítat a už se těší, až se s námi následující den potká v ordinaci. Začínáme mít trochu obavy z množství potencionálních pacientů. Mše trvá asi dvě hodiny, což je pro nás neznalé víry a nezvyklé chodit do kostela poměrně náročné, nicméně občasná kulturní vložka v podobě tradičních zpěvů nás vždy probere a tak celkový zážitek stojí za to.

Místní kostel byl postaven ve 30. letech misionáři, o něco později pak přibyla i budova fary, kde jsme byli ubytovaní. Starali se o nás luxusně, na místní poměry jsme si žili opravdu jako králové. Třikrát denně teplá strava (byť trochu jednotvárná), tekoucí (častěji jen kapající) voda, elektřina (vypadávající jen zřídka), postel (na kterou se Štěpán nevlezl, ani když si lehl do úhlopříčky) opatřená moskytiérou… co víc si přát!

Jakmile jsme však seběhli o pár metrů níže do vesnice, zjistili jsme, že realita vesnického života je úplně někde jinde! Jednoduché příbytky o jedné až dvou místnostech, z materiálů různé kvality dle finančních možností rodiny. Kuchyň je vždy venku. Jen ti movitější si mohou dovolit postel třeba i s moskytiérou.

Pokud dostanete pozvání na „návštěvu“, sedí se vždy venku. Pohoštění sestává z toho co se právě urodilo na poli. Třeba okurka… dochucená trochou soli.

Jedna myšlenka na “(Ne)tradiční přivítání

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: