V hlavní roli Beiny a kleště

Mysleli jste si, že černoši mají pěkné bílé zuby? Omyl! Obvykle je to optický klam…

Většina pacientů, která během našeho pobytu navštívila dispenzář v Mpanze přišla právě kvůli Štěpánovi. Zubní péče je v Tanzanii pouze ve velkých městech, pro běžné vesničany finančně nedostupná. Z okolních vesnic tak jezdily celé rodiny.

O nějaké prevenci toho místní taky moc neví. Zuby si většinou sice čistí, obvykle však pouze jednou denně – ať už z důvodu, aby ušetřili za zubní pastu, jiní spíše z lenosti či nevědomosti. Když už se někdo odvážil až ke Štěpánovi do křesla, obvykle byl bolavý zub již v takovém stavu, že i u nás by se extrahoval bez snahy o jeho záchranu. Jen málokdy se stalo, že se jednalo o malý kaz a pacientovi bylo doporučeno, aby vyhledal konzervativní ošetření, že to ještě má smysl a byla by škoda zub vytrhnout. To bohužel ve své improvizované ordinaci Štěpán nabídnout nemohl.

Vzhledem k počtu zájemců se Štěpán od rána do odpoledne vůbec nezastavil, na jeho ošetření se stály doslova fronty. Vytažení některých zubů bylo fyzicky velmi náročné a v kombinaci s tropickým vedrem opravdu vysilující. Někdy jsme proto museli již další pacienty odmítnout a poprosit je, aby přišli jiný den. A tak se během relativně krátké doby podařilo místní populaci poměrně efektivně odzubit 🙂 Celkově padlo něco kolem stovky zubů. Rekord byl u jednoho pacienta sedm kusů.

Štěpán dovezl na místo celé základní zubní instrumentárium. Sehnali jsme i horkovzdušný sterilizátor, ale ten stejně jako ultrazvuk bohužel dorazí se zpožděním, a tak improvizujeme – dekontaminujeme a desinfikujeme pomocí chemie. V roce 2020 přijíždí s tradiční výpravou do Mpangy nový zubař a ten již sterilizátor hojně využívá. Dokonce se podařilo k ošetření zubů sehnat i jednoduchou vrtačku!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: