Postavme školu v Africe!

Na první pohled trochu otřepaná fráze, ale když je to konkrétní projekt v konkrétní vesnici, pro konkrétní lidi, se kterými jste se seznámili, tak to dostává mnohem hlubší rozměr.

V Tanzanii rodiče za vzdělání svých potomků platí již od základní školy. Není divu, že někteří tak na další studia nedosáhnou. Výuka na střední škole pak probíhá v angličtině, takže kdo ji absolvuje, měl by jazyk ovládat. V blízkosti Mpangy je jedna státní střední škola, která je ovšem kapacitně zcela nedostačující. Proto pod vedením otce Norberta a otce Dotta probíhá stavba školy nové. Na financování se velkou mírou podílí spolek Ifakara – tedy téměř výhradně drobní čeští dárci. Výjimkou byl v loňském roce štědrý dar Kateřiny a Petra J. z Brna, kteří přispěli částkou končící pěti nulami! Původní záměr byl peníze využít hlavně pro rozvoj zdravotního centra, ale bylo jich více, než jsme mohli spotřebovat a tak se použily i na dostavbu školy.

Škola by měla být i praktického zaměření, bude v ní mimo jiné například chemická laboratoř, počítačová učebna a pro děvčata též výuka šití na šicích strojích. Vše opět dovezeno z České republiky.

Střední školy fungují na principu internátu – žáci bydlí v ubytovnách a domů se vracejí jen na prázdniny. V Mpanze už se improvizovaně vyučuje ve dvou třídách, pokud se zrovna pilně nestuduje, všichni pomáhají se stavbou nových budov.

Dívčí třída provádí terénní úpravy před zahájením stavby nové budovy

A když se zrovna neučí ani nepracuje, nejoblíbenější zábavou jsou pro holky tance a zpěv před kostelem. Nečekejte žádné rádio či hudbu z reproduktorů… Obyčejný buben udává rytmus a všichni zpívají a tančí. Je to nádhera! Kluci pak obvykle hrají fotbal, avšak i ti musí improvizovat – místo míče jim slouží igelitové sáčky svázané dohromady jakousi síťkou.

Letos už stavba školy neuvěřitelně pokročila – novinky můžete sledovat na facebookové stránce školy: https://www.facebook.com/St-Ida-Mpanga-Secondary-school-484866348579518/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: