Co stojí nový život

Tanzanii se v poslední dekádě podařilo vymanit z desítky zemí s nejvyšší mateřskou úmrtností. Ale stále je to zde velký problém. Zhruba polovina dětí se rodí v nemocnici pod zdravotnickým dozorem. Zbytek je odkázán na tradiční domácí porod. Ať už je důvodem nedostatek financí či dlouhá dojezdová vzdálenost.

Rodit v nemocnici, ale taky není záruka stoprocentního výsledku. Úmrtí matky je zde sice výjimečné a každý takový případ se probírá na samostatném auditu a je hlášen ministerstvu zdravotnictví, ale ne vždy může dobře dopadnout novorozenec. Je to zejména proto, že chybí větší možnosti monitorovat stav dítěte během porodu. U nás k tomu používáme běžně kardiotokogram (= přístroj k zaznamenávání srdeční frekvence plodu, její variability a také děložních kontrakcí). Zde se pouze občas poslechnou srdeční ozvy pomocí porodnického fonendoskopu, což je pro mě stále věštění z křišťálové koule a obdivuji všechny, kteří takto něco slyší. Ale začínám se v tom fakt zlepšovat 😊 Nicméně v té nejkritičtější fázi porodu, kdy je dítě připraveno projít porodními cestami a rodička má pravidelné kontrakce, to již opravdu téměř nelze využít.

K porodu rodička přichází většinou v doprovodu své matky nebo jiné ženy z rodiny. Tatínek u porodu konkrétně v této oblasti Tanzanie není zvykem, ale jinde se to prý už začíná objevovat. Nicméně tradičně je porod vnímán jako ženská záležitost a účastní se ho pouze ženy. A co seznam věcí do porodnice? Oproti tomu v našich podmínkách je velmi jednoduchý – je potřeba si donést celou kupu látek, které budou v průběhu porodu sloužit místo podložek, vložek, ručníků, zavinovaček a všeho, na co si vzpomenete. Příjem ke spontánnímu porodu je v nemocnici Svatého Francise zpoplatněn v přepočtu na 300 korun. To ovšem není vše, žena si musí zakoupit navíc (říkejme tomu) porodnický balíček, který obsahuje jednorázové medicínské vybavení (sada sterilních rukavic, žilní kanyly, ampule Oxytocinu k prevenci krvácení po porodu, skalpel k přerušení pupeční šňůry, svorka na pupečník…) a stojí zhruba dalších 200 korun. Obecně je tady se všemi těmito jednorázovými věcmi problém, pokud si je rodička nezakoupí a nepřinese z lékárny, tak na oddělení prostě jen tak navíc nejsou. Ani léky nejsou hned při ruce – pacientce se nejprve vystaví recept a až po zaplacení se jí léky vydají, ona si je donese na oddělení a lékař je může podat.  

Ptala jsem se jednoho z místních specialistů gynekologů, jestli používají během porodu nějaké prostředky na tlumení bolesti. Jak jako na tlumení bolesti? Bůh přece chce, aby žena rodila v utrpení… Takže asi tak. Na nějaký epidurál tu můžete zapomenout, i když ne že by to neuměli, protože při císařském řezu ho využívají běžně. Nicméně musím podotknout, že místní ženy jsou velice silné a statečné. Jsou zvyklé na fyzickou práci a většinou je nějaký porod nerozhodí. Je běžné, že pracují až do té doby, než jim začnou kontrakce a rovnou z práce jdou do porodnice. Hlasitěji se projevují jen při opravdu závěrečné fázi porodu. Jinak jsou potichu jako myšky a vůbec netušíte, že se vlastně něco děje. Pokud už je bolest opravdu silná, zatnou zuby a dlaní se začnou plácat do stehna. A pokud snad nedejbože nějaká prvorodička přestává spolupracovat, je do boje nasazena nejsilnější zbraň – její matka, která přijde a domluví jí, dokonce jsem jednou viděla i pěkné proplesknutí.  

Když dojde na vlastní tlačení a porod dítěte, je u toho docela rušno. Jak jsem již dříve zmiňovala, velké soukromí se rodičkám nedopřává. Berou to tak, jak to je. Když je zde pacient v nemocnici tak se odevzdává do rukou zdravotníkům a neexistuje žádná diskuze. Rodí se zásadně na posteli, a to v poloze v leže (u nás je nejčastější poloha alespoň v polosedě, což mi připadá pro rodičku pohodlnější). Je to tradiční poloha, ve které rodí i doma, funguje jim to, tak proč by něco jiného vymýšleli. A navíc je to nejčistší místo, na které se ještě rozprostřou látky, které si pacientka donesla. A pozor na porodní poranění! Protože samozřejmě pokud je potřeba něco sešít, pacientku čeká další úhrada šicího materiálu a lokálního umrtvení. Pokud dojde v průběhu porodu ke komplikacím a je vyžadován císařský řez, je potřeba zakoupit další sadu vybavení, říkejme tomu tentokrát operační balíček. A dokud jej příbuzní pacientky nedonesou, žádná operace se nekoná. (Císařský řez + operační balíček = 2 000 korun)

Dnes jsme měli pacientku, kdy během kontrakcí došlo k prolapsu ručičky do pochvy, které již nešla vrátit zpět. Takže jdeme rychle na sál! Ale, kdeže Muzungu doctor, polepole (=pomalu)!. Pacientka u sebe nemá peníze, čekáme na příbuzné až přijedou a zakoupí sadu k císařskému řezu, pořádek musí být, bez toho nemáme s čím operovat. Tak ji dáme mezitím alespoň nějaká tokolytika (=lék na utlumení děložních kontrakcí)?  Ty tady nemáme. Fíha, tak to je teda síla. Tak snad si ti příbuzní pohnou. Připadalo mi to jako věčnost, ale nakonec vše dobře dopadlo.

Po porodu se novorozenec ihned balí do přinesených pestrobarevných látek, žádný bonding (=kontakt novorozence s matkou tělo na tělo) se zde neprovozuje. Je zajímavé, že jsou dítka úplně šíleně tichá a klidná. Občas když se někde nějaké povaluje (tady se nebojí nechat novorozence chvíli ležet na posteli bez dozoru a světe div se, ono dolů neseskočí!), tak je chodím kontrolovat, jestli vůbec dýchají. Možná je to tím horkem, možná jim je jenom v jejich kukle prostě dobře. Žádná vyšetření se u dětí po porodu rutinně neprovádějí, pediatr je neprohlíží.

S kojením většinou není žádný problém, přichází to tak nějak úplně přirozeně. Nic jako laktační poradenství tady neexistuje. Rodiny žijí pospolu, ženy si své zkušenosti předávají a pomáhají si. Po spontánním porodu zůstávají rodičky v nemocnici při normálním průběhu maximálně 24 hodin, po císařském řezu je to pak 72 hodin.


Sleduj můj blog! Nové příspěvky rovnou do tvého emailu!

Jedna myšlenka na “Co stojí nový život

  1. Peti, super 🤗 moc Ti fandím a hrozně ráda ten tvůj blog čtu.. ty ženský jsou úžasný, co všechno vydrží a zvládnou… měly by jsme se stydět 🙈😂 zhýčkaný Evropanky 😂😂

    Ať se ti tam daří, opatruj se… Zuzka

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: