Dvakrát měř a jednou řež

Po ranním sedánku se přidávám k doktoru Nalailovi, což je jeden ze tří místních specialistů v gynekologii. Dneska je operační den, že? Jistě, právě jdu vyzvednout pacientku. Plánovaný císařský řez. Obvyklá indikace: „big baby, previous scar“ (=pacientka má již po jednom císařském řezu a nyní se předpokládá velká hmotnost dítěte). Rodičku si naložíme na vozík a vyrážíme směr operační sály. Převleču se ve filtru a hledám čepici a roušku. Nikde nic. To musíš támhle do těch dveří, ukazuje mi sestřička. Aha, asi si to mám vyžehlit, co? Vybírám si co nejlepší kusy, zapínám žehličku a jdu na to. Jéé, taky mi vyžehli, začínají toho využívat ostatní.

Operovat budu já. Císařský řez tu dělají hodně podobně, tak by to neměl být větší problém. Jdeme se umýt. Teplá voda samozřejmě neteče, takže se snažím alespoň studenou si co nejlépe vydrbat ruce. Dezinfekce? Taky nic. Oblékáme se do sterilních plášťů. Rukavice si prosím velikosti šest a půl. Aha, máte jen jednu velikost. Tak fajn. Chystám si sama nástroje, které předpokládám, že budeme potřebovat, protože instrumentářku tady nemají. Doktor Nalaila mezitím dezinfikuje operační pole. Poprosím operační stůl trochu dolů. Nefunguje to, tak nic, postavím se na špičky. Otevírám břicho, vybavuji dítě. Pořád mám na mysli, že musím hodně šetřit šicí materiál, což mi obvykle dělá problém a tady mám fakt jen omezené množství. Vypadá to, že si vystačím, zavíráme dutinu břišní, v duchu si říkám, že roušky a nástroje snad souhlasí, protože opět tu není nikdo k tomu určený, kdo by to reálně zkontroloval. Najednou je tma. Co se děje? Vypadl proud, musíme chvíli počkat, než naskočí generátor. Naštěstí se to stalo ve vhodnou dobu, kdy už je dítě venku a mám zastaveno krvácení. Po asi půl minutě, která však ve špatný okamžik by se mohla zdát jako věčnost, se opět rozsvítilo. Zbytek operace již šel dobře, ostatní rezidenti mi nakonec začnou tleskat a ukazovat palec nahoru. Jo to fakt nemusíte, nedělala jsem to poprvé. Ale stejně se trochu začervenám.

Další operace již jen asistuji nebo koukám. Nejprve cystektomie (=odstranění cysty z vaječníku). U nás téměř vždy laparoskopický výkon. Přijde se na nás podívat vedoucí oddělení sestra Natalia. Jako jediná má vlastní sytě modré operační prádlo. A jak ji to sekne! Před začátkem operace nezapomene připomenout, že je potřeba se pomodlit. Bála jsem se, že vezmou celý vaječník, což by pro mladou bezdětnou pacientku nebylo úplně nejlepší řešení a navíc představa, že bude mít cystu i na druhém vaječníku a výkon se bude muset zopakovat i na druhé straně… Ale naštěstí se odstranila jen cysta. 20 minut a hotovo. To byl teda fofr.

A nakonec hysterektomie (=odstranění dělohy). Na to jsem velmi zvědavá, protože u nás při tomto výkonu hojně používáme elektrokoagulační nástroje, které umožňují velmi rychle a efektivně pracovat při minimální krevní ztrátě. Tady bude muset všechno být naostro, takzvaně studeným nožem. Musíte si opravdu dávat pekelně pozor a dobře si rozmyslet, než do něčeho říznete. Operatéři jsou rychlí a přesní, žádné zbytečné kroky, to se mi líbí. Nicméně když začnou v břiše šermovat se skalpelem, tak musím zatajit dech. U nás většinou skalpelem jen otevřeme břišní stěnu a pak ho už v podstatě vůbec nepoužíváme. Vzhledem k tomu, že však zdejší operační nůžky jsou hodně tupé, tak jsou nuceni místo nich použít právě skalpel, který má jednorázové vyměnitelné ostří. Za hodinu hotovo, zavíráme. No to je rychlost, jde vidět, že to hoši nedělají poprvé. 

Musím říct, že opravdu obdivuji místní doktory, jak jsou schopni v takových podmínkách, poměrně kvalitní a rozsáhlé operativy. Předtím bych si vůbec některé výkony bez našich super moderních nástrojů neuměla představit a teď vidím, že všechno jde. Na spoustu věcí mají různé vychytávky, tak se snažím co nejvíce toho pobrat, protože kdo ví, kdy se mi to v budoucnu, třeba při nějaké další misi bude hodit ❤


Sleduj můj blog! Nové příspěvky rovnou do tvého emailu!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: