Zdravotníkem pro osm tisíc pacientů

Czech Hospital byla v Arandu postavena v roce 2006, o rok později byla uvedena do provozu. Již dvanáctým rokem v ní pracuje jediný zdravotník, Najaf, rodilý Aranďan. Za tu dobu si vypracoval vynikající pověst a navštěvují ho i pacienti z okolních vesnic (spádově asi osm tisíc lidí) a to i ti, kteří mají ve vlastní vesnici dispenzář. Ten však většinou slouží spíš jako výdejna léků a rozhodně není vybaven tolika diagnostickými pomůckami. Aktuálně zapracovává i další asistenty, aby veškerá práce neležela jen na jeho bedrech.

Nemocnice je sestavena z prefabrikovaných panelů přímo uprostřed vesnice. Tvoří takové pomyslné kulturní centrum. Všichni se kolem ní sdružují, vysedávají na zápraží a čekají, co se bude dít. Když Najaf ordinuje, není ani výjimkou, že se zvědavci natlačí až do dveří a přihlíží. Na soukromí zapomeňte!

Ordinační doba v létě není. Když je Najaf ve vesnici, tak je nemocnice otevřená neustále. Kdo přijde, je ošetřen. Pokud jsou potřeba vydat léky nebo aplikovat injekci, plati pacient 10 rupií (cca 1,3 Kč), aby byla alespoň nějaká regulace. Vše ostatní je zdarma. Pokud se vyskytne nějaký závažný případ, vysílá růžovou Toyotu alias ambulanci do Skardu (5 hodin jízdy). To ovšem neplatí v zimě, kdy je cesta zasypaná sněhem a je potřeba si se vším poradit na místě. Taky ordinační doba je zkrácená jen na 6 hodin denně, aby se ušetřilo za vytápění nemocnice.

Ve volných chvílích ordinuji s Najafem. Probíráme samozřejmě hlavně těhotné pacientky, ale i všechny ostatní s bolestmi břicha a zad, kterým dělám ultrazvuk. Ty jo těch těhotných tady je, to snad ani není možné! Aha, tak prý už se po vesnici rozkřiklo, že je tu gynekoložka, žena, Evropanka a všechny se chtějí nechat zkontrolovat ode mě. Pro Najafa, jako muže-zdravotníka v muslimské vesnici, to nejprve byl velký problém, aby se ženy nechaly od něj jakkoliv vyšetřit. Naštěstí postupně přijaly ultrazvuk jako metodu, kdy se vyšetřující dotýká břicha nepřímo, sondou. Najaf si vypracoval poměrně dobrý systém. Kontroluje těhotné ženy jednou měsíčně. Pokud nalezne nějaké abnormality stran polohy plodu nebo uložení placenty, posílá ženu v devátém měsíci porodit do Skardu. Ostatní se většinou rozhodnou pro domácí porod. Tam ale Najaf nesmí a všichni doufají, že nenastanou žádné větší komplikace. Díky tomuto systému se však již léta nestalo, že by zemřela rodička během porodu. V minulosti to bylo běžné. Není větší tragédie než když zemře matka a nechá za sebou dům plný sirotků. I dětská úmrtnost se výrazně snížila díky Czech Hospital a dostupnosti léků, zejména antibiotik. Nyní se již nabízí nová výzva – zahájit debatu o „family planning“.

Dvě těhotné pacientky doporučuji odeslat do Skardu – dvojčátka a příčnou polohu, ta je neporoditelná. Na ultrazvuk už se mi tlačí další žena. „Bolesti v bedrech,“ hlásí Najaf. Těch tady je. Většinou si myslím, že to mají spíše z každodenního tahání těžkého nákladu dřeva na zádech. Ale tahle se fakt docela kroutí. Koukám ultrazvukem. Ledvinový kámen jako prase! Už se dostal do močovodu a způsobuje dilataci kalichopánvičkového systému (laici zde snad odpustí). To jako gynekolog diagnostikuji poprvé, nicméně takhle velkou sviňu by viděl snad i slepej. No, nevím jestli tenhle výjde ven sám. Doporučujeme spasmoanalgetika (=léky proti bolesti a uvolnění hladké svaloviny) a v případě zhoršení bude nutný výlet do města.

Tak copak vás trápí, dědo? Starší křehký muž ulehá na vyšetřovací lůžko. Dýchání a žaludek? Mrknu na břicho a na první pohled vidím, jak se něco vyklenuje pod pravými žebry. To nebude žaludek. Nejprve si to pěkně prohmatám a proklepnu prsty, jak nás učili kdysi na interně. Pak přiložím ultrazvuk, abych si potvrdila diagnózu – zvětšená játra, jako z učebnice! Příčin může být celá řada, tady už se dostávám se svými znalostmi hodně na tenký led. A jo, vy se léčíte se srdíčkem? Tak to asi ne úplně dobře, možná by to chtělo se též jednou za čas ukázat na nějaké podrobnější kontrole (dušnost a městnání krve v játrech, tedy jejich zvětšení, může být způsobeno srdečním selháním).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: