Život v Arandu

Arandu opravdu připomíná středověkou vesnici čítající zhruba 1 500 obyvatel. Úzké zaprášené ulice, kde se občas vyhýbáte dobytku. Žádná elektřina (do vesnice jsou sice natažené dráty elektrického vedení, ale ještě před jeho zprovozněním bylo někde v průběhu údolí Shigar přerušené a již neopravené). Hygiena probíhá ve společných lázních v blízkosti mešity.

Takhle v létě může působit život v horské vesničce velmi prostě a romanticky. Nicméně s úderem zimy a prvního sněhu zůstane Arandu na celé tři měsíce úplně odstřiženo od civilizace. A i tak je ve vesnici pouze jedno auto, kterým se odtud dá dostat strastiplnou cestou. Růžová Toyota 4×4, sloužící primárně jako ambulance Czech Hospital.

Jediným zdrojem tepla v chladných obydlích je otevřený oheň, na kterém se také vaří. Vedle domků se celoročně vytváří zásoba dřeva, což je typicky ženská práce a starost. S jídlem si nejčastěji musí vystačit z vlastní úrody a chovu. Oblíbené jsou vejce, kuřecí maso, jogurt a mléko. Během dne konzumují několik druhů placek z celozrnné mouky – smažené v oleji (=paratha), tenké pečené na ohni na sucho (=čapati) nebo silnější, nejvíce připomínající náš chleba (=kurba).

Na první pohled jsou všichni obyvatelé jakoby ušmudlaní a vše je jaksi špinavé, ale dělá to všudypřítomné množství prachu. Při bližším zkoumání zjišťujeme, že se zde vlastně neválí moc odpadků ani žádné splašky. Jediné, co je opravdu znát, je blízké soužití s dobytkem.

Domy jsou obvykle velké, vícegenerační. Může v nich bydlet klidně 20 až 30 osob. Podle zámožnosti rodiny jsou více z kamenů a betonu či ze dřeva. V zimním období pak všichni obývají pouze jednu místnost v rámci úspory tepla. Největším výdobytkem moderní doby je solární panel na střeše, který zprostředkuje alespoň nabití baterky, mobilu či osvícení místnosti pro hosty.

Musím říct, že návštěva Baltistánu byla neuvěřitelným zážitkem. Nezištná pohostinnost a laskavost místních lidí. Panenská příroda. Nejvyšší vrcholy světa. Zelenina vařená v papiňáku skoro v pěti tisících. Zdolání výškového rekordu. Tekutý zákusek. První tasemnice na ultrazvuku. Růžová Toyota… Budu dlouho s láskou vzpomínat a doufat, že se sem opět někdy vrátíme. Inšalláh!

2 komentáře: „Život v Arandu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: